ERDAL TUĞCULAR

 

Biography


He graduated from Ankara, Gazi University Education Faculty Department of Music Education in 1983. He started to work as Bağlama (traditional Turkish folk instrument) and Traditional Turkish Folk Music research assistant in the same school in 1986. In 1991 he finished his Ph.D. degree and started to work as associate professor in 1996.  Still he is working in Ankara, Gazi University, Department of Music Education.

Published works and compositions:

 

 • Compositions for Bağlama (solo, duo, quartet)

 • Compositions for String Ensembles

 • Compositions for Choirs

 • Compositions for Chamber Music

 • Compositions for Symphonic Orchestras

 • Book: Colors of Turkish Folk Songs for piano

 • Book: Solfege with Turkish Folk Melodies

 • Book: Arranged Folk Songs for Folk Ensembles

 • CD: Turkish Tunes by Mesut İktu (voice and piano), İstanbul

 • CD: World Wide Bass by Christine Hoock (Double Bass and Piano), Germany

 • CD: “10” and “Orfeon” by Orfeon Chamber Choir, Ankara

 

 

 

Erdal TUĞCULAR (1961-)


1983 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde mezun oldu. 1986 yılında aynı bölüme Bağlama ve Halk Müziği alanında Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1991'de Sanatta Yeterlik, 1992'de Yüksek Lisansını dereceleri aldı. 1993 yılında Öğretim Görevlisi, 1996 yılında da Yardımcı Doçentlik görevine atandı.
Ertuğrul BAYRAKTAR' la Türk Müziği ve Armonisi, Muammer SUN' la Eğitim Müziği Besteciliği çalıştı.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, M.E.B. Okul içi Beden Eğitimi ve İzcilik Dairesi Başkanlığının düzenlediği Halk Müziği yarışmalarında seçici kurul üyesi ve danışmanlık görevlerinde bulundu. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce organize edilen "Türk Halk Müziği Çalgı Bilgisi" adlı kitabın yazılmasında komisyon üyesi olarak görev aldı.
Bağlamanın çoksesli kullanımı ve eğitimine ilişkin çeşitli çalışmalar yaptı. Solo bağlama için alıştırma, etüt ve denemenin yanı sıra, bağlama ikilisi, bağlama dörtlüsü halk müziği orkestraları, koro, yaylı çalgılar orkestrası, senfonik orkestra ve bazı oda müziği toplulukları için yazılmış çeşitli eserleri, albüm niteliğinde önceden yayınlanmış "Bağlama ve Halk Müziği Toplulukları için Çoksesli Türküler Dağarcığı", “Türkünün Rengi Piyano için 11 parça"  ve "Halk Ezgileriyle Solfej"(Ali SEVGİ-Erdal TUĞCULAR) Şan için Piyano Eşlikli Türküler" isimli kitapları bulunmaktadır. Senfonik eser olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 2000 yılında çaldığı “Yedi'den Yansımalar”, Nejat Eczacıbaşı İzmir Kültür ve Sanat Vakfının (İKSEV) açtığı senfonik eser dalındaki yarışmada ikincilik ödülü alan “Senfonik Şiir” adlı eserleri bulunmaktadır. Eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok konserde seslendirilmesinin yanı sıra, çeşitli CD ve kasetlerde yer almıştır. “TÜRKÜYEM” adlı müzikal oyunu 2009 yılından itibaren Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmektedir.
Halen GÜGEF. GSEB. Müzik Eğitimi Anabilim Dalında; Lisansta, "Bağlama, Türk Halk Müziği, Türk Müziği Armonisi ve Eğitim Müziği Besteciliği, Yüksek Lisans ve doktorada da, Eğitim Müziği Besteciliği
dersleri vermektedir.